Vi får ofte spørsmål om hva slags klær og utstyr man må ha, og hva man burde ha når man skal starte med kjøretimer på motorsykkel. Det finnes mye å velge mellom, noe som er fint når du vet hva du skal ha, men det store utvalget gjør det verre om du ikke har peiling på hva du egentlig trenger.
Vi kan en del om klær og utstyr, og hva som er greit å tenke på når du skal handle.
Hjelm er faktisk det eneste som er påbudt verneutstyr i Norge når du skal kjøre motorsykkel. Er det lurt å beskytte seg selv med noe mer? Ja, absolutt.
På en trafikkskole kreves mer
Ved trafikkopplæring på en trafikkskole er det krav om full bekledning fra topp til tå. Vi oppfordrer deg til å fortsette å bruke klær og utstyr også etter førerprøven. De færreste ville tatt løpefart og kastet seg på knærne på asfalten. Så hvorfor kjøre i jeans?
Hva trafikkopplæringsforskriften krever
I § 4-9 i trafikkopplæringsforskriften står følgende
For øvingskjøring mot vederlag i klassene A, A2 og A1 skal eleven i tillegg til påbudt styrthjelm, benytte gjennomsiktig visir eller briller, hansker, fottøy som dekker over ankelen og hensiktsmessige klær egnet for motorsykkelkjøring som dekker øvrige kroppsdeler.
Hansker, fottøy og klær skal være av materiale som ikke smelter, brenner eller rives ved velt, og som har en beskyttende effekt ved slag og støt.
Av forskriften ser vi at følgende utstyr er påbudt
Vi krever i tillegg
Vi anbefaler i tillegg
Det er enkelt å bruke mye penger på klær og utstyr, for å så ende opp med å aldri bruke det. De færreste som starter med denne hobbyen har et budsjett til å kjøpe flere dresser til enhver anledning.
Få hjelp av noen som har greie på hvordan klærne skal sitte. Vi anbefaler om mulig at du kan prøvesitte med klærne på en motorsykkel. Da er det enklere for deg å kjenne om klærne er ubehagelige. Klær som er ubehagelige blir ikke brukt. Av erfaring er det lett å kjøpe klær som er for store, og da sitter ikke beskyttelsen der den skal
Klærne skal beskytte deg, men de skal også holde deg varm og synlig i trafikken.
Vi anbefaler klær av tekstil. Det er det mest allsidige plagget ettersom du i varmt vær har mulighet til å ta ut foret og åpne luftelommene. I kaldt vær har du plass til ekstra klær om nødvendig. Det er en fordel om du bukse og jakke kan hektes sammen med glidelås. Er det kaldt ute vil du unngå å få en glippe mellom klærne, og det bidra til å holde beskyttelsen på plass.
Skinndress ser både kult og raskt ut. Bruksområdet er likevel mindre med tanke på varmeregulering og beskyttelse mot regn. Kevlarklær ser ut som hverdagsklær, og det er mye fint å velge mellom. Likevel anbefaler vi ikke kevlarklær ettersom det gir mindre beskyttelse mot støt, og klærne beskytter lite mot kulde og regn.
Du må som et minimum ha sko som dekker ankelen. Vi anbefaler sko uten skolisser for å unngå at de hekter seg fast i noe på motorsykkelen. Perforerte sko gjør det luftigere på varme dager, men vår anbefaling er å kjøpe sko uten.
Vi krever at du har intercom i hjelmen. Airpods eller ørepropper godtas ikke ettersom det er vanskelig å kommunisere i fart, og det lager unødvendig støy i lærerens intercom. Vi har valgt å bruke intercom fra Sena. Det er ikke et krav om å kjøpe samme merke, men det forenkler oppkobling. Vi kan også forsikre deg om at du kjøper noe som fungerer godt om du velger Sena. Vi har elever om kjøper ukjente merker som er svært dårlig med tanke på lyd.
Når du skal kjøpe intercom er det mange typer å velge mellom. En del intercom-typer er med MESH-teknologi, men disse er gjerne dyrere. Vi anbefaler at du kjøper Sena 5S eller 10S om du skal kjøre alene eller mindre grupper. Skal du kjøre i større grupper og ha det beste utstyret bør du se på Sena SPIDER, SRL, 30-serien, 50-serien eller 60-serien. Disse støtter MESH-teknologi. Vi har Sena 30K til utleie.
Vi har flere komplette sett med klær som oppfyller kravene i trafikkopplæringsforskriften. Dette kan leies til en rimelig pris. Ønsker du å leie utstyr ber vi deg si ifra slik at du kan prøve utstyret før første kjøretime.
Vi anbefaler at du kjøper klær og utstyr i fysiske butikker. Å ha klær og utstyr som passer deg er viktig for at det skal beskytte optimalt. I tillegg vil butikkene forsvinne om ingen handler i dem. Det ønsker vi ikke.
Kjøper du f.eks. en hjelm på nett har du liten kontroll på om hjelmen du sparte noen hundrelapper på etter toll og moms er gammel. Retur på tvers av landegrenser er ofte mer komplisert, dårlig for miljøet og pengene du sparte er borte.
De fleste av våre elever kjøper klær hos MC Oslo eller Bullfighter. Våre elever får 10 % rabatt på klær hos Bullfighter.
Vil du ha nyheter, informasjon, rabatter og tips fra oss rett i innboksen din? Her kan du melde deg på nyhetsbrevet vårt.